A/S Tukuma Piens stratēģiskais projekts bioloģiskā piena produktu ražošanas attīstībā

A/S Tukuma Piens stratēģiskais projekts bioloģiskā piena produktu ražošanas attīstībā

A/S “Tukuma Piens” ir viens no lielākajiem piena pārstrādātājiem Latvijā, kas sadarbojas ar 225 piegādātājiem, galvenokārt Kurzemē un Zemgalē, un ražo vairāk nekā 180 dažādus piena produktus, tostarp „Baltais Exports” zīmola svaigos piena produktus, „Baltais EKO” zīmola ekoloģiskos produktus: jogurtus, biezpienu, krējumu, kefīru u.c.

Šobrīd A/S “Tukuma Piens” ir lielākais bioloģiskā piena pārstrādes uzņēmums Latvijā. A/S „Tukuma Piens” bioloģiskā piena pārstrādi uzsāka 2011.gadā ar bioloģisko jogurtu ražošanu, un šobrīd ražo jau bioloģisko skābo krējumu, kefīru, dažādu veidu jogurtus, biezpienu un dažādu veidu biezpiena sieriņus. Uzņēmuma vadība atzīst, ka bioloģisko produktu ražošana ir uzņēmuma prioritāte.

Projekta mērķis ir bioloģiskā piena realizācijas veicināšana, tā tālākā pārstrāde bio produkcijā, Latvijā saražoto bio produkcijas eksporta attīstīšana, tādējādi sniedzot nozīmīgu ieguldījumu
kopējā bioloģiskās lauksaimniecības nozares attīstībā. Projekta īstenošanas ietvaros tiek plānota jaunas noliktavas būvniecība bioloģiskās produkcijas uzglabāšanai, esošās gatavās produkcijas noliktavas pielāgošana ražošanas telpām un esošo ražošanas telpu pielāgošana bioloģisko produktu ražošanai. Kā arī tiek plānota jaunu ražošanas iekārtu un ražošanas līniju iegāde un sertifikācijas iegūšana eksporta nodrošināšanai.

Projekta īstenošanas rezultātā tiks palielināts bioloģiskā piena produktu īpatsvars globālajā tirgū, lai nodrošinātu patērētājus ar plašāku  piena produktu klāstu un iespēju iegādāties veselīgāku pārtiku.

 

Uzņēmums A/S “Tukuma Piens”
Uzņēmuma saimnieciskās darbības veids Viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā
Projekta nosaukums Stratēģiskais projekts “A/S “Tukuma Piens” bioloģiskā piena produktu ražošanas stratēģiskā attīstība, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības nozares izaugsmē”
Projekta Nr. 17-00-A00402-000089
Projekta īstenošanas termiņš 2018. gada jūnijs – 2019. gada 31. decembris
Atbalsta programmas nosaukums Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē
Sadarbības iestāde Lauku Atbalsta dienests
Projekta mērķis Projekta mērķis ir bioloģiskā piena realizācijas veicināšana, tā tālākā pārstrāde bio produkcijā, Latvijā saražoto bio produkcijas eksporta attīstīšana, tādējādi sniedzot nozīmīgu ieguldījumu kopējā bioloģiskās lauksaimniecības nozares attīstībā.
Projekta apraksts Projekta īstenošanas ietvaros tiek plānota jaunas noliktavas būvniecība bioloģiskās produkcijas uzglabāšanai, esošās gatavās produkcijas noliktavas pielāgošana ražošanas telpām un esošo ražošanas telpu pielāgošana bioloģisko produktu ražošanai. Kā arī tiek plānota jaunu ražošanas iekārtu un ražošanas līniju iegāde un sertifikācijas iegūšana eksporta nodrošināšanai.
Projekta kopējās izmaksas 9 653 052 EUR
Plānotais Eiropas fondu līdzfinansējums 4 826 526 EUR

 

Pēdējos gados saražotā bioloģiskā piena apjomam ir pieaugoša tendence. Pēc ZM statistikas datiem var secināt, ka bioloģiskā govs piena produktu ražošanas apjoms pieaudzis no 58,4 tūkst. tonnām 2012.gadā līdz 72,1 tūkst tonnām 2016.gadā, kas ir 24% pieaugums 2016. gadā, salīdzinot ar 2012. gadu. Lai gan saražotais bioloģiskā piena apjoms lauku saimniecībās Latvijā pieaug, bioloģiskā piena pārstrādes apjomi ir stabili. Kā rezultātā liela daļa saimniecību, kas nodarbojas ar bioloģiskā piena ražošanu, lielāko daļu saražoto bioloģisko pienu realizē kā konvenciālo produkciju un cieš zaudējumus. Līdz ar to var secināt, ka bioloģiskā piena pārstrāde netiek līdzi bioloģiskā piena ražošanas apjomu pieaugumam.

Turklāt, Latvijas Republikas Valsts kontroles revīzijā, kas tika veikta 2017. gadā, tika konstatēts, ka ZM izvirzītajā attīstības virzienā, kas paredz bioloģisko piena produktu īpatsvara kāpināšanu tirgū ir vērojams vien minimāls progress un tika secināts, ka pie šī brīža tendencēm ZM izvirzītais rādītājs līdz 2020. gadam netiks sasniegts. Ņemot vērā visu iepriekš minēto, ir nepieciešams būtiski attīstīt bioloģiskā piena pārstrādi Latvijā un nodrošināt, ka saražotais bioloģiskais piens lauku saimniecībās tiek arī attiecīgi iepirkts un pārstrādāts, iegūstot augstas pievienotās vērtības bioloģiskā piena produkciju.

A/S “Tukuma Piens” veica analīzi par Latvijas Republikas Valsts kontroles revīzijā konstatētajiem Latvijas bioloģiskās piena pārstrādes nozares tendencēm un problēmām. Esot nozīmīgam bioloģiskā piena tirgus spēlētājam un apsverot uzņēmuma nākotnes attīstības mērķus, A/S “Tukuma Piens” kā turpmāko uzņēmuma attīstības mērķi izvirzīja – veikt vērienīgas investīcijas bioloģiskā piena pārstrādes ražošanas līnijas attīstībā, kas sniegtu vērienīgu ieguldījumu kopējā bioloģiskā piena pārstrādes nozares attīstībā Latvijā.

Vairāk par A/S Tukuma piens produktiem un īstenotajiem projektiem lasi uzņēmuma mājaslapā: baltais.lv

Leave a reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *